ORF SPORT+

 


 

AVUSTURYA ORF SPORT PLUS HAKKINDA :

ORF SPORT + (ORF SPORT PLUS) Avusturya televizyon kanalıdır. Orf Sport + 1Mayıs 2006 tarihinde kurulmuştur. Orf Sport Plus adından da anlaşılacağı gibi spor yayınları yapmaktadır. ORF SPORT PLUS kanalını Astra 1A uydusundan ve sitemizden kesintisiz, takılmadan, donmada, HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Avusturya televizyonu ORF SPORT + yayına başlamadan önce spor karşılaşmalarını TW1 yayınlamıştır.
ORF SPORT PLUS’un yayınladığı bazı spor organizasyonları, Amerikan futbolu, buz hokeyi, futbol, hokey, badminton, tenis, voleybol, hentbol ve yüzme’dir.

AMERİKAN FUTBOLU HAKKINDA

Amerikan futbolunun tarihi ilkokul öğretmeninin öğrencilerine ragbi öğretmek istemesi ile başlar. İlkokul öğretmeni öğrencilerin oyun kurallarını daha iyi öğrenebilmesi için ragbi kurallarını değiştirip, oyun kurallarını basitleştirmiştir. Öğretmen öğrencilerini sert darbelerden korumak amacıyla, öğrencilere kask, zırh ve koruyucu pantolon giydirmiştir. İlkokul öğrencilerinin oynamaya başladığı Amerikan futbolu daha sonra lise ve üniversite öğrencileri tarafından oynanmıştır. Ülke çapında yaygınlaşan oyun için ilerleyen zamanlarda profesyonel lig kurulmuştur. Oyunun adı Amerikan Futbolu olmasına rağmen kuralları futboldan çok farklıdır. Amerikan Futbolunda ragbiden farklı olarak koruyucu kıyafetler giyilmektedir. Amerikan Futbolu kuvvet, dayanıklılık, esneklik, sürat ve disiplinli olmayı gerektiren spordur.
Amerikan Futbolu ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde oynanmaya başlamıştır. Oyun elle ve ayakla oynanmaktadır. Amerikan Futbolunu oynamak için eliptik bir top gerekmektedir. Amerikan Futbolu için gerekli olan topun uçları sivri, yayvan küre biçimindedir. Uzunluğu 28 santimetredir. Orta kısmının çevresi 56 santimetredir. Oyun sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da futbol olarak adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışında gridiron adıyla bilinmektedir.
Bir Amerikan Futbolu takımı kendi içinde üç ayrı takımdan oluşmaktadır. Bu takımlar hücum takımı, özel takım ve defans takımıdır. Hücum takımı kendi takımı topa sahip olduğu zaman oyuna girer. Bu takım Amerikan Futbolunda sayı yapan takımdır. Hücum takımı 10 yardlık sahayı 4 hakkında geçmek zorundadır. Hücum takımının 9 oyuncusu vardır. Bu takımda 1 oyun kurucu, 2 koruma, 2 forvet, 1 opsiyonel, 1 tüm pozisyonlar ve 1 adet geniş alıcı bulunur. Savunma takımı kendi takımı topu kaybettikten sonra sonra, oyun durunca oyuna girer. Takımın görevi rakip takımın sayı yapmasını engellemektir. Savunma takımı 11 oyuncudan oluşur. Özel takım, özel durumlarda sahaya girer. Bu takımda 5 oyuncu bulunur.

TÜRKİYE’DE AMERİKAN FUTBOLU

Türkiye’de Amerikan Futbolu 1990 yılında oynanmaya başlamıştır. Amerikan Futbol Ligi 2005 yılında kurulmuştur. 1. Ligde 8 takım, 2. Ligde 5 takım vardır. Liglerde oynayan takımlar yanında değişik üniversitelerin Amerikan Futbol Takımları bulunmaktadır. Türkiye’de ilk kurulan takım Boğaziçi Elephants’tır. İkinci kurulan takım Hacettepe Üniversitesinde kurulan Bullets takımıdır. Bullets takımı 1993 yılında kurulmuştur. Boğaziçi Elephants takımı daha sonra adını Sultans, Bullets takımı da Alageyikler olarak değiştirmiştir. 1995 ve 1996 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi Hornets, Marmara Üniveristesi Sharks takımlarını kurmuştur. 2010 yılında Amerikan Futbolu oynayan 13 kulüp takımı, 24 tane Üniversite takımı bulunmaktaydı. Ülkemizde Amerikan Futbolu takımları arasında ilk maç, Boğaziçi Elephants takımı ile İstanbul Pistoflar takımı arasında 1993 yılında oynanmıştır. Bu maç Boğaziçi Elephants takımının 28-0 üstünlüğü ile sonuçlanmıştır. Daha sonraki yıllarda ODTÜ Falcons, Ankara Üniversitesi Cats, Gazi Üniversitesi Warriors, Ege Üniversitesi Dolphins adında Amerikan Futbol takımlarını kurdular. 1990’lı yıllarda Amerikan Futbol takımları maçlarını koruma ekipmanları olmadan oynuyorlardı. Türkiye’de Amerikan Futbolunda ilk şampiyon olan takım Hacettepe Red Deers takımı olmuştur.

ORF SPORT +frekansı

(11244 H 22000) 5/6 Astra 1KR 19.2 E

Güncel ORFSPORT + rtmp kodu/M3u8 adresi :

best place to top quality medications. buy zoloft online pharmacy. top offering, generic zoloft picture. buy estrace in uk – best price internet pharmacy. best place to buy estrace in uk : provides over 20000 health. estrace drug in germany pharmacy 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.